Menu

Zdrowe nawyki

Nasze samopoczucie zależy od naszych wyborów żywieniowych... Każdy może zrobić coś dobrego dla siebie każdego dnia!

Quinoa - Inkaskie złoto, które wpadło w oko nawet ekspertom z NASA!

dorotahucal

Jej nazwa brzmi trochę egzotycznie, ale zapewniam was, że można ją dostać we wszystkich większych i niektórych mniejszych sklepach spożywczych. Quinoa (komosa ryżowa) teoretycznie nie jest zbożem, ale w diecie stosuje się ją, obok różnych kasz, jak pełnoziarniste zboże. Jak na wyrób zbożowy odznacza się wyjątkowo dużą gęstością odżywczą, czyli ilością składników odżywczych na 100g produktu. Jej wartości odżywcze są doceniane nawet przez ekspertów z NASA, którzy testują ją jako jeden z pokarmów dla astronautów, którzy przez długi czas pozostają na statkach kosmicznych.

quinoa - bezglutenowa, zdrowa

Dlaczego i Wy powinniście zainteresować się komosą? Już wyjaśniam:

  1. Jest jednym z niewielu produktów roślinnych, zawierających cały komplet niezbędnych aminokwasów Do tego w na prawdę znaczącej ilości! To cenne info dla wegan i wegetarian.
  2. Jest bogatym źródłem żelaza i magnezu oraz innych witamin i minerałów (potas, fosfor, cynk, miedź)– idealna dla osób pracujących w atmosferze ciągłego stresu oraz dla wszystkich kobiet (u kobiet niedobory żelaza występują dużo częściej niż u mężczyzn).
  3. Dostarcza dużej ilości polifenoli, które działają przeciwutleniająco oraz saponin o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym.
  4. Jest naturalnie bezglutenowa, dzięki czemu spokojnie mogą ją stosować osoby z nietolerancją glutenu i celiakią.
  5. Ma niski indeks glikemiczny – odpowiednia dla diabetyków.

Póki co ma tylko jedną wadę... cena! Jest kilkakrotnie droższa niż znane nam kasze. Przypuszczam, że to efekt nowości i za parę lat będzie można kupić komosę w rozsądnej cenie. Póki co może się ona stać raczej urozmaiceniem niż podstawą naszej diety.

Komosę bardzo łatwo włączyć do codziennego jadłospisu – jak bazę do sałatek, dodatek węglowodanowy do obiadu, zamiast płatków owsianych lub w postaci kolorowych babeczek, na które przepis pokazywałam niedawno – LINK DO PRZEPISU.

 

 

© Zdrowe nawyki
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci