Menu

Zdrowe nawyki

Nasze samopoczucie zależy od naszych wyborów żywieniowych... Każdy może zrobić coś dobrego dla siebie każdego dnia!

Czarna, aromatyczna, kontrowersyjna!

dorotahucal

Taka właśnie jest kawa. Ja ją uwielbiam i nie wyobrażam sobie poranku bez pachnącej, świeżo mielonej i odpowiednio zaparzonej kawy. Kawa ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników, ale moim zdaniem, diabeł tkwi w... ilości ;)

coffee206142_1280

Zalecana dzienna ilość spożycia kawy to 1-3 filiżanek. Jednak jak to z normami bywa, są one bardzo ogólne a indywidualna tolerancja kofeiny może być bardzo różna u różnych osób. Normy, trzeba więc dostosować do tego co mówi nam nasz organizm. Jeżeli pijesz trzy filiżanki kawy dziennie i czujesz się świetnie, a wieczorem bez problemu zasypiasz, to super – kontynuuj picie kawy na tym poziomie. Jeżeli jednak już po drugiej filiżance ręce Ci się trzęsą, czujesz, że twoje serce bije szybciej i masz problemy z oddychaniem, to lepiej poprzestań na jednej filiżance.

Odpowiednio zaparzona kawa może przynieść wiele korzyści zdrowotnych: działa pobudzająco na układ nerwowy, przyśpiesza przepływ impulsów elektrycznych w mózgu, przez co poprawia szybkość procesów myślowych, pamięć i koncentrację; przyspiesza metabolizm (oczywiście taka bez tłustej śmietanki i trzech łyżeczek cukru;)); ma działanie antyoksydacyjne; dzięki obniżaniu poziomu histaminy ma działanie przeciwalergiczne. W wielu badaniach dowiedziono, że osoby pijące kawę rzadziej zapadały na niektóre nowotwory oraz na chorobę Parkinsona i Alzheimera. Ostatnio też prowadzone są badania nad wpływem kawy na depresję – według badaczy picie kawy ma duże znaczenie w profilaktyce depresji. Ma ona także działanie moczopędne – przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Jednak jak to w życiu bywa – jest też ciemna strona mocy ;) Po pierwsze kawa wypłukuje z organizmu ważne minerały, np. wapń, magnez, potas. Dodatkowo może okazać się drażniąca dla żołądka, gdyż pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Z tego względu nie jest polecana osobom z chorobą wrzodową lub nadkwaśnością. Dodatkowo kawa powoduje podwyższenie ciśnienia i tętna, więc osoby z problemami sercowo-naczyniowymi powinny zachować szczególną ostrożność w spożywaniu kawy.

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Kawa rozpuszczalna to (w telegraficznym skrócie;))ekstrakt z naparu kawy naturalnej. Ma ona zdecydowanie mniej kofeiny (około połowę tego ile ma kawa naturalna) oraz mniej wartości odżywczych (antyoksydantów, olejków eterycznych). Jest też mniej drażniąca dla układu pokarmowego, więc jeżeli ktoś odczuwa dolegliwości trawienne po kawie naturalnej – może spróbować pić rozpuszczalną. Jest szansa, że ta kawa będzie dla niego odpowiednia.

Czy kawa z mlekiem jest zdrowa? Kawa czarna ma silniejsze działanie pobudzające, a to dlatego, że białka mleka wiążą częściowo kofeinę i nie cała kofeina zostaje wykorzystana przez nasz organizm. Z tego samego powodu kawa z mlekiem mniej obciąża układ pokarmowy. Dodatkowo mleko ma właściwości alkalizujące i częściowo neutralizuje kwaśny odczyn kawy. Biorąc pod uwagę fakt, że kawa wypłukuje minerały, można uznać że dodatek mleka trochę zrekompensuje ten efekt. Jeżeli więc dobrze tolerujesz kofeinę i zależy Ci na silnym pobudzeniu, wybierz kawę czarną. Natomiast jeżeli kawa czarna powoduje u Ciebie problemy z układem pokarmowym lub drażliwością – spróbuj kawy z mlekiem!

Również sposób parzenia kawy wpływa na jej wartości zdrowotne. Kawa zawiera olejki (kafestol), które mogą powodować podwyższenie cholesterolu LDL we krwi. Szczególnie dużą zawartością tych olejków cechuje się kawa parzona po turecku i tradycyjnie "zalewana" kawa naturalna (gdzie zmielona kawa przez długi czas leży w filiżance z gorącą wodą). Można znacznie ograniczyć ilość tego związku pijąc kawę zaparzoną w ekspresie lub aeropressie. Wolna od tych olejków jest również kawa rozpuszczalna. Kawa, która podczas parzenia ma tylko krótki kontakt z gorącą wodą jest również mniej drażniąca dla żołądka, gdyż zawiera mniej kwasów.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu łatwiej wam będzie wybrać odpowiednią dla siebie kawę!

 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Dentech] *.internetdsl.tpnet.pl

  Świetny post :) Przy piciu kawy musimy też pamiętać o zębach!

 • Gość: [Optyk Express] *.internetdsl.tpnet.pl

  Dokładnie, zgadzam się. Przy piciu mocniejszych napoi, takich jak kawa, czarna herbata i np. czerwone wino warto wiedzieć, jak można zadbać o swój uśmiech. Bo to on jest jedną z naszych piękniejszych, naturalnych "ozdób" ;)

 • Gość: [Dietetyk] *.potel.pl

  Niektórym ciężko sobie wyobrazić życie bez kawy. Czasami watro ją (chociaż jedną w ciągu dnia) zastąpić czymś co także pobudza, a przy okazji pomaga oczyścić organizm i dobrze na niego wpływa - na przykład zieloną herbatą.

  szkoleniaff24@gmail.com

 • Gość: [Sjwdhzja] *.ostroleka.vectranet.pl

  Od prawie trzech tygodni nie piję kawy. Zastąpiłam ja zielona herbata. Czuję się bardzo dobrze. Mam satysfakcję ze nic mną nie rządzi, że nie mam obowiązku pić kawy. Nie jestem od niej uzależniona. Decyduję świadomie o swoim zdrowiu.

© Zdrowe nawyki
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci